Kategorie
Działanie Ozonowanie

Jak działa ozonowanie?

Ozonowanie to bezpieczna i coraz bardziej popularna metoda dezynfekowania przestrzeni. Wykorzystuje się ją nie tylko w samochodach i domach prywatnych. Ta metoda wykorzystywana jest też na szeroką skalę w szpitalach. Warto więc przyjrzeć jej się nie co lepiej i odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak działa ozonowanie?

Jak działa ozon?

Ozonowanie to bezpieczna i coraz bardziej popularna metoda dezynfekowania przestrzeni.

Ozon jest formą tlenu, która w atmosferze Ziemi występuje w sposób naturalny i jego niewielkie ilości znajdują się w powietrzu, którym oddychamy. Wykazuje on bardzo silne właściwości utleniające, dzięki czemu w dużych stężeniach może być wykorzystywany do dezynfekcji pomieszczeń i sprzętów. Ozon jest wielokrotnie skuteczniejszym środkiem dezynfekcyjnym od chloru i działa znacznie szybciej. Skutecznie niszczy wszelkie znajdujące się w jego zasięgu wirusy, bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Trwale neutralizuje też nieprzyjemne zapachy. Jest przy tym nietrwały i bardzo szybko się rozpada – już po maksymalnie dwóch godzinach nie ma po nim żadnego śladu.

Jak przebiega ozonowanie?

W czasie ozonowania w dezynfekowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani domowe zwierzęta

Do przeprowadzenia konieczne jest specjalne urządzenie – ozonator. Wytwarza on ozon z tlenu pobieranego z powietrza, poprzez przepuszczanie go przez silne pole elektryczne. W czasie ozonowania w dezynfekowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani domowe zwierzęta, ponieważ stężony ozon ma właściwości toksyczne. Pracownicy wykonujący pracę muszą być zawsze wyposażeniu w kombinezony ochronne i maski przeciwgazowe. Po upływie niedługiego czasu atmosfera w pomieszczeniu jednak wraca do normy i jest znów całkowicie bezpieczna.